Define işaretleri ve anlamları


Bir başka WordPress blogu.

Posted by at 5 Ocak , 2012

Definede Kılıç İşareti-Define Kılınç Sembolü Anlamı

definede kılıç işareti

definede kılıç işareti

Definecilikte kılıç işareti genellikle soylu veya savaşçı birisinin mezarının o bölgede olduğuna işarettir. Kılıcın boyu, mezarın yerini gösterir. Kılınç boyu karış hesabı veya parmak boyu hesabıyla ölçülebilir. Kılıçın işaret ettiği yön de önemlidir. Eski zamandan kalma soylu mezarlarında genellikle kılıç sembolü görülmektedir. Eskiden saygı duyulan savaşçılar veya soylu şövalyeler, generaller ordu komutanları defnedilirken yanlarında ziynet eşyaları ile birlikte gömülürlerdi.

O dönemin insanları ölümden sonraki alemde soylu kişinin yine paraya veya altına ihtiyaç duyacağını, bu nedenle de yanında ne kadar çok define götürürse o denli rahat edeceğini düşünüyorlardı. Bu nedenle kılıç işareti olan taş mezar taşı olabileceği gibi bir kral mezarlığına da işaret edebilir. Eski dönemde kılıç boyu ortalama olarak 70 cm ile 1 metre arası değiştiği için kaç adet kılıç varsa o kadar kılıç boyu bir çaptaki bölge aranmalıdır.

Definedeki işaretin kılıç sembolü olup olmadığından emin değilseniz bu durumda haç işareti olma ihtimalini de dikkate almalısınız. Haç işaretinin ne anlama geldiğini definede haç işareti yazımızda anlatmıştık.

Yazının kategorisi: Kılıç İşareti

3 Responses to “Definede Kılıç İşareti-Define Kılınç Sembolü Anlamı”

comment rss - Trackback

  1. mehmet diyor ki:

    bi tas var 1e 1 genisliginde kalınlıgı 40 santim civarında olup üzerınde oturmaya yer yapılmış bu oturağın üzerinde taşı oyurak yapılmış bir kılıç kılıcın 20 cm sağ tarafında küçük bir kalp sol tarafında ise bir gemi var ne anlama gelıyor bılen lutfen bı acıklama yapsın

  2. burak diyor ki:

    bunun aynısı bizim köyde var kaya üstünde nasıl tam yerini bulabilirim ayrıca höyükler var bu kılıç işaretinin bulunduğu yerde dağ tarafında eski bir çeşme var ayrıca

  3. halil diyor ki:

    uzun ligi bir metre olan anlami nedir

» Yorum yap