Define işaretleri ve anlamları


Bir başka WordPress blogu.

Posted by at 13 Mayıs , 2011

definede kartal işareti işaretleri anlamı-definecilikte kartal sembolü ne anlama gelir

Özellikle geçmiş medeniyetlerin bir çoğu kraliyet arması olarak çift başlı kartalı kullanmışlardır. Bu nedenle tarihi bölgelerde kayaya kazınmış çift başlı kartal görüldüğünde bu kartal işareti o bölgede yüksek mevkilerden birisinin mezarı veya sarayı olabileceğine işaret etmektedir. Ayrıca kayaya kazınmış çift başlı kartallar büyük çapta bir hazinenin de varlığına işaret edebilir. Selçuklular döneminde de kullanılmış olan çift başlı kartal kabartmaları ve oymaları devletin resmi nişanı idi.

define kartal işareti

Açık arazide bulunan kartal işaretlerinin yanında rakam yazıyor ise kartal başının baktığı yönde o kadar adım atınız. Ancak ölçü birimi farklı da olabilir. Bu da arazinin özelliklerinden ortaya çıkarılabilecek bir durumdur.

1-Definede Kartal kafası üzerinde istavroz genellikle hıristiyanlık sonrası muhemelen geç roma veya Bizans uygarlığına ait bir define gömü bulunduğu manasına gelmektedir.
2-İki kanadı da açık olan kartallar, büyük bir asker veya generalin mezarına işaret eder. Eski çağda askerler ganimetleri ve silahları ile gömülürlerdi.
3-Kanatları kapalı tünemiş vaziyette gördüğünüz kartal işareti ise tümbet veya tümülüs gibi bir yerde define bulunduğu gösterir. Kartalın tünediği yerin tam altı define yeri olabilir.
4-Kartal işareti kayaya kazınmış ise kaya aralıkları olup olmadığına veya gizli bir geçit bulunup bulunmadığına bir bakın. Define muhtemelen güvenli ve bulunması zor olan bir kayanın arasına saklanılmıştır.
5-Kartal dik vaziyette ve pençeleri açık ise define kartal ayaklarının pençelerinin arasında ayda gösterdiği yöndedir. kayalık yerlerde daha sık görülen kartal işareti, doğal olmayan bir kaya veya yarık dikkatinizi çekti ise orayı işaret ediyor olabilir.

Yazının kategorisi: Kartal İşareti

4 Responses to “definede kartal işareti işaretleri anlamı-definecilikte kartal sembolü ne anlama gelir”

comment rss - Trackback

 1. teyfik diyor ki:

  slm arkadaşlar benim bi gördügüm işareti sormak istiyorum nette böle bişi asla yok!! ben 50 santim büyüklügünde
  bi kartal resmi var ve pencesinde kaplumbağa var kaplumbağanın kafası sola bakıyo lütfen mail veya tel den ulaşın ilk gören bilen benim burda paylaştım ilk size söledim yardımcı olursanız sevinirim resim bi kayada kapartma şeklinde… acil cvp bekliyorum…saygılar

 2. pitu diyor ki:

  Kartal klesan bacak taş iki topu tüpler vardır. lütfen yardım

 3. meymay diyor ki:

  hm güzelmişş

 4. Leğen diyor ki:

  Arkadaslar gordugum bi kayada kartal asagı dogru ınıyo kanatları acık vaZıyette sol kanadı kısa sağ kanadı uzun ve kuyruğuda uzun kanata doğru bılen arkadaslardan yardım beklıyorum

» Yorum yap