Define işaretleri ve anlamları


Bir başka WordPress blogu.

Posted by at 20 Haziran , 2010

definecilikte haç işareti sembolü işaretinin anlamları haç sembolünün şekline göre değişmektedir. Definecilikte birden fazla haç işareti kullanılmaktadır. Şimdi bunlara bir göz atalım.

haç neyin işareti

Kayaya oyulan basit haç kabartmasının daha çok yön gösterme ve defineye giden yolu tarif etme işlevleri vardır. Oldukça yaygın kullanılır. Karşıdan karşıya geç manasına gelmektedir

define işaretleri

Eski Yunan definelerinde sıkça görülen kare biçimli ve uçları hafif kalınlaşan haç türüdür. Bu haçlardaki kollardan birisi muhtemelen diğer 3 ünden bir yönüyle farklıdır. Farklı olan kol istikametinde define olma ihtimali çok yüksektir. Kolun uzunluğu veya ucundaki bir define işareti sizler için önemli bir sembol olabilir. İyi araştırmalısınız.

Haç ve define işaretleri anlamları

Merdiven haçı denilen bu haçta genelde haçın sembolünün olduğu duvara sırt vererek gördüğümüz manzaradan anlam çıkarmaya çalışırız. Genelde değişik bir yapı, bir taş, bir işaret veya sembolü işaret eder. Definenin istikametini de bildirir. 3, 7, 10 adım gibi adımları deneyerek araştırma yapmalıyız.

define haç

4 kollu haçta genelde hazinenin veya definenin olduğu bölgede 4 ayrı işaret bulunur. Bu işaretleri bulduktan sonra haçtaki ile orantılı mesafede çember içerisinde kalan kısımda define yatmaktadır.

haç işareti definecilikte ne anlama gelir

Bir tepe, yokuş veya tümülüs, kubbe işaretidir. Define aramak için tırmanmak gerektiğini söylemektedir.

definede haç işareti

Katolik hıristiyanlıkta papalık sembolü dür. Dini anlamda en üst otoriteye çağrışım yapar. Genelde yüksek bir tepenin zirvesi veya yüksek bir yapı, define ile ilişkilidir. Çevrede kilise olduğu ve kilise harabesinde define bulunduğu anlamı da taşıyabilir.

definede haç sembolü

Bu işaret ilk hristiyanlarda günah çıkarma odalarında kullanılmıştır. İçeride muhtemelen duvar arkasında gizli bir bölme olduğunu ve definenin orada olduğunu ifade eder. Aynı papazın günah çıkarmasında bizi gördüğü gibi define de bizi görmektedir. Ama biz onu göremiyoruz manasına gelmektedir. Çok değerli bir işarettir.

haç işareti ne anlama gelir

Bu haç sembolü de işaret farklılığı aranması gereken haçlardandır. Şayet hiç bir fark yoksa en uzun okun gösterdiği yön kazılmalıdır. Define ile ilgili bir çağrışım vardır.

haç işaretinin anlamları

Bu tür eski Yunan haçlarında genelde bulunduğu kayanın hemen arkasında define haritası veya defineye giden yol ile ilgili kritik bir sembol bulunur.

haç işaretinin anlamı

Yine zirve ve tepede define bulunduğuna işaret eden bir haç sembolüdür.

Definecilikle ilgil bu yazıda geçen konular: , ,
Yazının kategorisi: Define İşaretleri ve Anlamları , haç işareti

2 Responses to “definecilikte haç işareti sembolü işaretinin anlamı”

comment rss - Trackback

  1. […] haç işareti olma ihtimalini de dikkate almalısınız. Haç işaretinin ne anlama geldiğini definede haç işareti yazımızda […]

  2. oktay diyor ki:

    Selam elimde bir isaret var ama tam anliyamadim bu konuda destek olabilirmisiniz .

» Yorum yap