Define işaretleri ve anlamları


Bir başka WordPress blogu.

Posts Tagged ‘definede el işareti’

Posted by at 13 Eylül , 2010

definede el işareti veya diğer adıyla define el sembolü, anadoluda sıkça rastlanan bir define işaretidir. El işaretini yunanlılar, romalılar, hıristiyanlar, yahudiler ve müslümanlar kullanmışlardır. Hamsa sembolü olarak ta bilinen el işareti, daha çok kötü ruhları veya büyüyü bozmak için tasvir edilmekteydi. Gömülerde tılsım olayının yaygın olduğu eski çağlarda, el işareti değişik manalara gelebilir.

1) Definede el işareti büyüyü veya tılsımı simgeleyebilir. Bu durumda define aranan bölgede tuzak, tılsım veya büyü olduğundan şüpelenmek gerekir.

definede el işareti

definede el işareti


2) El işareti şayet başparmak diğer 4 parmaktan ayrı vaziyette ise dur manasına gelir. Bu işareti gördüğünüz zaman define arama işlemi büyük ihtimale bitmiştir ve etrafınıza iyi bir göz atmanın zamanı gelmiş demektir.
3) İşaret parmağı bir yeri işaret ediyorsa ve el yumruk şeklinde ise define yönü tarif edilmektedir.
4) Dur işareti varsa ve el sembolünün çevresinde ok varsa istikamet değiştirileceği anlamı vardır.
5) El işaretinin çevresinde haç işareti varsa hıristiyan definesi var demektir. Muhtemelen bir rahip yada keşişin gizli hazinesi oralarda bir yerdedir. Haç istavroz işareti el işaretinin içerisindeyse hemen işaretin bulunduğu kaya veya duvar dibine bakmak lazımdır. El işaretinin zemin ile mesafesi kadar kazmak gerekir.
6) Elde beş parmak olduğu için bazen 5 sayısı ile bir şey anlatılmak istenebilir. 5 adım, 5 arşın veya 5 endaze gibi bir ölçü birimi ile define aranmalıdır.

Tags: ,
Posted in: Genel | Yorum yok »